Nebraska High School Football Team Listings

NEBRASKA HIGH SCHOOL FOOTBALLTeam List

Team Mascot Class District State Titles
Adams Central Patriots C1 6
Ainsworth Bulldogs D1 7
Allen Eagles D2 3
Alliance Bulldogs B 4
Alma Cardinals D1 9
Amherst Broncos D1 8
Anselmo-Merna Coyotes D2 7
Ansley/Litchfield Spartans D1 8
Aquinas Catholic Monarchs C2 4
Arapahoe Warriors D1 9
Arcadia/Loup City Rebels D1 8
Archbishop Bergan Knights C2 2
Arlington Eagles C1 2
Arthur County Wolves D6 5
Ashland-Greenwood Bluejays C1 1
Auburn Bulldogs C1 1
Aurora Huskies C1 5
Axtell Wildcats D2 6
Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur Wolverines C2 2
Battle Creek Braves C2 3
Bayard Tigers D1 10
Beatrice Orangemen B 3
Bellevue East Chieftains A 1
Bellevue West Thunderbirds A 2
Bennington Badgers B 1
Bertrand Vikings D2 7
Bishop Neumann Cavaliers C1 4
Blair Bears B 1
Bloomfield Bees D2 3
Blue Hill Bobcats D2 6
Boone Central/Newman Grove Cardinals C1 3
Boyd County Spartans D1 7
Boys Town Cowboys C1 2
Brady Eagles D2 8
Bridgeport Bulldogs C2 7
Broken Bow Indians C1 7
Bruning-Davenport/Shickley Eagles D1 1
Burwell Longhorns D1 8
Cambridge Trojans D1 9
Cedar Bluffs Wildcats D2 2
Centennial Broncos C2 4
Central City Bison C1 5
Central Valley Cougars D2 5
Centura Centurions C2 6
Chadron Cardinals C1 8
Chambers/Wheeler Central/Ewing Coyotes D2 5
Chase County Longhorns C1 8
Clarkson/Leigh Patriots D2 2
Clearwater/Orchard Cyclones D2 5
Cody-Kilgore Cowboys D6 6
Columbus Discoverers A 5
Columbus Lakeview Vikings C1 4
Columbus Scotus Shamrocks C1 4
Conestoga Cougars C2 1
Cozad Haymakers C1 6
Crawford Rams D6 6
Creek Valley Storm D6 5
Creighton Bulldogs D1 7
Creighton Preparatory School Junior Jays A 5
Crete Cardinals B 3
Crofton Warriors C2 3
Cross County Cougars D1 3
David City Scouts C2 4
Deshler Dragons D6 2
Diller-Odell Griffins D2 1
Doniphan-Trumbull Cardinals C2 5
Dorchester Longhorns D6 2
Douglas County West Falcons C1 2
Dundy County-Stratton Tigers D1 9
East Butler Tigers D1 3
Elba Bluejays D6 1
Elgin/Pope John XXIII Wolfpack D2 4
Elkhorn Antlers A 6
Elkhorn South Storm A 5
Elkhorn Valley Falcons D1 5
Elm Creek Buffaloes D1 8
Elmwood-Murdock Knights D1 2
Elwood Pirates D2 7
Emerson-Hubbard Pirates D2 2
Eustis-Farnam Knights D6 4
Exeter-Milligan/Friend Timberwolves D1 3
Fairbury Jeffs C1 5
Falls City Tigers C1 1
Falls City Sacred Heart Irish D2 1
Fillmore Central Panthers C1 5
Fort Calhoun Pioneers C1 2
Franklin Flyers D2 6
Freeman Falcons C2 1
Fremont Tigers A 6
Fullerton Warriors D1 6
Garden County Eagles D2 9
Gering Bulldogs B 4
Gibbon Buffaloes C2 6
Giltner Hornets D2 6
Gordon-Rushville Mustangs C2 7
Gothenburg Swedes C1 7
Grand Island Islanders A 4
Grand Island Central Catholic Crusaders C2 6
Grand Island Northwest Vikings B 3
Gretna Dragons A 6
Guardian Angels Central Catholic Bluejays D1 4
Hampton Hawks D6 3
Hartington Cedar Catholic Trojans C2 3
Hartington-Newcastle Wildcats D2 3
Harvard Cardinals D6 3
Hastings Tigers B 3
Hastings St. Cecilia Bluehawks C2 5
Hay Springs Hawks D6 6
Heartland Huskies D1 6
Heartland Lutheran Red Hornets D6 3
Hemingford Bobcats D1 10
Hershey Panthers C2 7
Hitchcock County Falcons D1 9
Holdrege Dusters C1 6
Homer Knights D1 4
Howells-Dodge Jaguars D1 5
Humboldt-Table Rock-Steinauer Titans D1 1
Humphrey St. Francis Flyers D2 4
Humphrey/Lindsay Holy Family Bulldogs D6 1
Hyannis Longhorns D6 6
Johnson County Central Thunderbirds C2 1
Johnson-Brock Eagles D2 1
Kearney Bearcats A 3
Kearney Catholic Stars C1 6
Kenesaw Blue Devils D2 6
Kimball Longhorns D1 10
Laurel-Concord-Coleridge Bears D1 5
Lawrence-Nelson Raiders D2 6
Lewiston Tigers D6 2
Lexington Minutemen B 4
Leyton/Banner County Warriors D2 9
Lincoln Christian Crusaders C1 1
Lincoln East Spartans A 4
Lincoln High Links A 3
Lincoln Lutheran Warriors C1 1
Lincoln North Star Navigators A 4
Lincoln Northeast Rockets A 1
Lincoln Pius X Thunderbolts A 2
Lincoln Southeast Knights A 1
Lincoln Southwest Silver Hawks A 3
Logan View/Scribner-Snyder (LVSS) Raiders C1 3
Loomis Wolves D2 7
Louisville Lions C2 2
Lourdes Central Catholic Knights D1 2
Lutheran High Northeast Eagles D1 5
Madison Dragons D1 5
Malcolm Clippers C2 1
Maxwell Wildcats D2 8
Maywood/Hayes Center Wolves D6 4
McCook Bison B 4
McCool Junction Mustangs D6 2
Mead Raiders D2 2
Medicine Valley Raiders D2 8
Meridian Mustangs D2 1
Milford Eagles C1 5
Millard North Mustangs A 6
Millard South Patriots A 5
Millard West Wildcats A 4
Minatare Indians D6 5
Minden Whippets C1 6
Mitchell Tigers C1 8
Morrill Lions D1 10
Mount Michael Benedictine Knights B 1
Mullen Broncos D2 8
Nebraska Christian Eagles D1 6
Nebraska City Pioneers C1 1
Nebraska Lutheran Knights D1 3
Neligh-Oakdale Warriors D1 5
Niobrara/Verdigre Cougars D1 7
Norfolk Panthers A 2
Norfolk Catholic Knights C2 3
Norris Titans B 2
North Bend Central Tigers C2 4
North Central (Rock County/Keya Paha Co) Knights D1 7
North Platte Bulldogs A 3
North Platte St. Patrick’s Irish C2 7
Oakland-Craig Knights C2 2
Ogallala Indians C1 8
Omaha Benson Bunnies A 3
Omaha Brownell Talbot Raiders D1 2
Omaha Bryan Bears A 4
Omaha Burke Bulldogs A 6
Omaha Central Eagles A 2
Omaha Christian Academy Eagles D2 2
Omaha Concordia Mustangs C1 2
Omaha Gross Catholic Cougars B 2
Omaha Nation Chiefs D1 4
Omaha North Vikings A 1
Omaha Northwest Huskies A 5
Omaha Roncalli Catholic Crimson Pride B 1
Omaha Skutt Catholic SkyHawks B 2
Omaha South Packers A 2
Omaha Westside Warriors A 5
ONeill Eagles C1 7
O’Neill St. Mary’s Cardinals D2 5
Ord Chanticleers C1 7
Osceola/High Plains Stormdogs D1 3
Osmond Tigers D2 4
Overton Eagles D2 7
Palmer Tigers D1 6
Palmyra Panthers D1 2
Papillion-LaVista Monarchs A 6
Papillion-LaVista South Titans A 1
Parkview Christian Patriots D2 1
Pawnee City Indians D2 1
Paxton Tigers D2 9
Pender Pendragons D2 2
Perkins County Plainsmen D1 10
Pierce Bluejays C1 3
Plainview Pirates D2 4
Platteview Trojans C1 2
Plattsmouth Blue Devils B 2
Pleasanton Bulldogs D2 7
Ponca Indians C2 3
Potter-Dix Coyotes D6 5
Ralston Rams B 2
Randolph Cardinals D2 3
Ravenna Bluejays D1 6
Raymond Central Mustangs C1 4
Red Cloud Warriors D6 3
Riverside Chargers D2 4
Sandhills Valley (McPherson County/Stapleton) Mavericks D6 4
Sandhills/Thedford Knights D2 8
Sandy Creek Cougars C2 5
Santee Warriors D6 1
Schuyler Warriors B 1
Scottsbluff Bearcats B 4
Seward Bluejays B 3
Shelby-Rising City Huskies C2 4
Shelton Bulldogs D1 6
Sidney Red Raiders C1 8
Silver Lake Mustangs D6 3
Sioux County Warriors D6 6
South Loup (Callaway/Arnold) Bobcats D1 8
South Platte Blue Knights D6 5
South Sioux City Cardinals B 1
Southern Raiders D1 1
Southern Valley Eagles C2 7
Southwest Roughriders D1 9
Spalding Academy Shamrocks D6 1
St. Edward Beavers D6 1
St. Paul Wildcats C2 6
Stanton Mustangs C2 3
Sterling Jets D6 2
Stuart Broncos D2 5
Sumner-Eddyville-Miller (SEM) Mustangs D6 4
Superior Wildcats C2 5
Sutherland Sailors D1 10
Sutton Mustangs C2 5
Syracuse/Dunbar/Avoca (SDA) Rockets C2 1
Tekamah-Herman Tigers C2 2
Thayer Central Titans D1 1
Tri County Trojans D1 1
Twin Loup (Loup County/Sargent) Wolves D2 5
Twin River Titans C2 4
Valentine Badgers C1 7
Wahoo Warriors C1 4
Wakefield Trojans D1 4
Wallace Wildcats D2 9
Walthill Blujays D6 1
Wauneta-Palisade Broncos D2 9
Wausa Vikings D2 3
Waverly Vikings B 2
Wayne Blue Devils C1 3
Weeping Water Indians D1 2
West Holt Huskies D1 7
West Point-Beemer Cadets C1 3
Wilber-Clatonia Wolverines C2 1
Wilcox-Hildreth Falcons D6 4
Winnebago Indians D1 4
Winside Wildcats D2 4
Wisner-Pilger Gators D1 4
Wood River Eagles C2 6
Wynot Blue Devils D2 3
York Dukes B 3
Yutan Chieftains C2 2